Když zhasne hvězda, všichni se musí rychle svézt na vlně. Znáte to. Jedni píší #RIP na Twitter, další ripují muziku umělce na uloz.to. Nedělám to. Avšak David Bowie patří mezi moje oblíbené autory. Občas mu někdo nerozuměl a tomu rozumím. Proto dnes udělám výjimku. Za pět dvanáct je celý o něm.

Co je psáno

Zůstával komplikovaný, odvážný, originální, své výsledky dokázal prezentovat s odstupem a poté nelítostně vytvořit zcela nový obraz. To není běžná konstalace. Genderově odolný podivín, nad kterým heteráci kroutili hlavou a homosexuálové jásali, si nakonec vzal tu nejkrásnější dívku, jaká se toho času na planetě Zemi vyskytovala, a zatočil tak hlavy oběma táborům ještě víc.

Srozumitelný medailonek si připravil hudební publicista Pavel Turek.

A ještě doporučuji tento článek: Thank You, David Bowie, From The Weird Kids

 

Novinka

Z domova

Znalý fanoušek by mohl namítnout, že můj plakát na zpěvákovu počest není korektní, protože blesk nevyjadřuje fiktivní postavu Ziggyho Stardusta, nýbrž Aladdina Saneho. Jenže opravdový znalec jeho hloubku pochopil v textu pod bleskem. Ziggy goes to America jsem pouze změnil na Ziggy goes to space a zakončil hvězdou, symbolem aktuálního alba. Pracovat s detaily mě prostě baví.

ziggygoestospaceSTARbymeSM

Ze světa

David Bowie odešel jen pár dnů poté, co vydal na své 69. narozeniny nové album Blackstar (iTunes / Amazon / Bontonland). Zapomeňte na to, že si písničky pustíte jen tak. Dají vám pěkně zabrat. Nejen kvalitou. Je to poslední zpráva majora Toma, objevená v tom, co po něm zbylo.

blacstar

Pecka

Proč bych vás měl trápit s výškrabky, když základní hity jsou tak zásadní!

He played it left hand, but made it too far,
Became the special man,
Then we were Ziggy’s Band:

… a hymna:

Hláška

„Nejraději bych nevystupoval. Zpívat každý večer písničky do nekonečna považuji za ztrátu času. Raději píšu, nahrávám, pohybuji se na úrovni vytváření. Interpretace je zábava, ale jako obživa by se mi to nelíbilo.“ David Bowie

Těžko sdělit fanouškům Bowieho něco nového. Jako fanoušek Jacksona bych vám mohl prozradit méně známou příhodu. Když Davidova žena Iman natáčela s Michaelem a Eddie Murphym videoklip Remember The Time, spaceboy nelenil svoji ženu doprovázet na natáčení a žárlivě se od ní nehnul ani na krok.