Vzpomínáte si ještě na své první setkání s kávou? To moje bylo u babičky. Zalila dědovi do hnědého hrnku černou srajdu, šíleně to páchlo, a když jsem ji zkusil ochutnat, FUJ!


Jenže jak už jsem řekl ve svém vlogu, cokoli pustíte do šachty, to tam zůstane. Tělo se dokáže prát tak dlouho, až si na ten boj zvykne. Otázka: potřebujete si dávat takovou nakládačku? Nemáte toho už tak na posesouvání?

Když do sebe otočíte jednu dávku kofeinu, rozjede se neuvěřitelný proces. Rozbuší se vám bez důvodu srdce, ten orgán, co za vás maká ve dne v noci, dostanete pocit, že teď s tím zatočíte, ti závislejší kafábli jen pocit, že teď teprve můžou začít dělat, a do 4 minut se potkáte na záchodě. Zajímavostí je, že to není přímá reakce. Káva jen startuje aktivitu hormonu, který stimuluje střeva, aby pracovala rychleji. Stejný efekt má i káva bez kofeinu. 2x víc to postihuje ženy. Tak za 4 minuty pa, srákorky milované.

Už jste zpět? Výborně. Pojďme se vrátit k tmavě praženému zrnu tohoto blogu.
Když v Itálii řeknou espresso, myslí tím rychle. Zřejmě mají zkušenost s výše popsaným jevem.
I když budete pít malé množství, tělo si vypěstuje k časté konzumaci toleranci. Budete toho potřebovat stále víc. Především, pokud si dáváte kávu v okamžiku, kdy jste odpočatí a vůbec ji nepotřebujete. Prostě návykovka. Jak se trefit do správné nízké hladiny svého cirkadiálního rytmu, si už vychytejte sami. Je to důvod, proč kávu používám jen jako lahodnou zbraň.

Však jo, chutná mi!
Až moc.

Vypiju 5 káv do měsíce. MAXIMÁLNĚ. V porovnání s průměrnou spotřebou 48 káv za měsíc na hlavu, jsem schopen svoji hranici snížit až na nulu. Nepiju kávu jako drogu. Snažím se z ní něco vytřískat.

Až budete příště unavení, nebylo by lepší se na to vySPAT?

Disclaimer: Při psaní tohoto článku jsem vypil jednu kávu. Potřeboval jsem ho totiž stihnout. Nikoli vymyslet. O tom až někdy příště.

Děkuji za váš čas,
Lukáš Fronk