Je pátek. Rád bych se s vámi podělil o to, co se mi tento týden líbilo. Z práce na ČSMT jsem se zotavil až za dva dny. V lese, na kole. Necháme dnes soutěž soutěží a dáme si retro z časů, kdy v telce běžel Možná přijde i kouzelník a Šest ran do klobouku. Raději se neptejte, jak mě to v souvislosti s talentem napadlo.

Novinka

Z domova

Pokud by se dalo cestovat v čase, hlásím se do budoucnosti. Nostalgické vzpomínky na sametovou celu rozhodně nemám. Na typizované produkty si vzpomínám, ale měl jsem štěstí. Přestože vyřídit výjezdní doložku bylo náročné a po návratu čekal rodiče výslech příslušníky Státní bezpečnosti s otázkami, kde jsme byli, co jsme tam dělali a s kým jsme se tam potkali, nepřestávali jsme jezdit do západní Evropy.

Ze světa

Kromě toho, že jsem se vyzásobil Milkou, elpíčky a později cédéčky, vždy jsme si potvrdili, že i když se v kapitalismu někdo měl lépe, protože se snažil a něco uměl, dařilo se společnosti jako celku.

Pecka

80. léta dělím na dvě hudební poloviny. V první jsem poslouchal Holky z naší školky. Standu a Petra jsem miloval. Michala Davida jsem se bál. Připomínal mi spartakiádu. Potom jsem dostal LP desku Thriller od Michaela Jacksona a česká produkce už nikdy nezněla tak jako před tím.

Vybírám Auťák na lásku. Všimněte si zajímavé změny tempa, smyslu textu, vyladěného echa v hlasech Haničky, Standy a Petra, nebo reklamy na BMW s turbínou. Jen tak pro zajímavost, v písni se zpívá, že rychloměr říká 405. V roce 1982 to byl vtip. Bugatti Veyron se svou rychlostí 408,84 dnes říká, že je to realita.

Delší čtení

Jako dítě jsem si místo knížek okamžitě hledal jinou zábavu. Povinný čtenářský deník jsem naprosto fejkoval. Měl jsem v plánu, že Kvak a Žbluňk mi vydrží až do puberty. Aniž bych to věděl, praktikoval jsem lifehacking, když jsem si později půjčoval knížky pro nevidomé, díky velice milé známé, držitelce průkazu ZTP/P. Dnes tomu říkáme audioknihy. (: Každá další generace už má neomezené možnosti a to hodnotím velmi pozitivně. Největší riziko systému je omezenost. Dodnes nepobírám, proč drama Malý Bobeš a horor Babička Boženy Němcové byly povinnou četbou pro děti. PRO DĚTI ZŠ!

V předchozím vydání 1155 jsem slíbil, že pro vás něco rozečtu. Nebylo kdy. Ovšem pokud vás zaujal středeční blog 808, doporučuji Mimo řadu Malcolma Gladwella. Než se příště vydáte soutěžit s hitem Lucie Bílé, nejprve si knihu přečtěte.

Záběr

Včera mě na kole předjel jeden kolista a hned poté odbočil do vedlejší. Klasika. Měl moderní bajk a to mi připomenulo, že s tím svým jezdím už dvě dekády! Jasně, že všechna nová kola jsou lehčí, pevnější a pružnější zároveň. Jasně, že si můžu dovolit nové kolo za cenu naší ojeté audiny. Jenže nová kola jsou tak ergonomická, že esteticky mám pocit, jako kdyby s nimi někdo třikrát narazil do stromu a to ještě po pádu z Macochy. Pokud to ještě chvíli vydržím, přejdu za dalších dvacet let rovnou na elektrokolo. Už teď váží podobně jako moje hliníkové retro.

Hláška

Ke všemu se dá dohledat podobný slavný citát. Pošlete. Přidám. Jinak to berte jako můj volňásek.

Nejvíc se omezujeme, když se snažíme napodobit někoho, v kom se přímo vidíme. Ve dvanácti to ještě chápu, ve dvaceti s tím rychle něco dělejte.