Je pátek. Rád bych se s vámi podělil o to, co se mi tento týden líbilo. Přesněji zaujalo. Začínám se obávat, že nerozeznáme podvod. Od „Miláčku, tobě to dnes sluší“ až po největší umělecké zážitky. Přál bych nám, abychom byli dostatečně citliví a dokázali napodobeniny rozeznat, odhalit a především odmítnout.

Novinka

Z domova
„Slavnostní udílení Andělů na ČT1 sledoval jen necelý půlmilion diváků. Třikrát tolik se dívalo na estrádní verzi karaoke nazvanou Tvoje tvář má známý hlas.“ Jsme ztraceni, když napodobování má větší sledovanost než ocenění autorské hudby? Celý článek.

Ze světa
Ve světě proběhly koncerty Fifty Fifty. Nesmějte se. Tak, jak umí zazpívat Lucie Bílá, umí ve světě málokdo. O to víc mě mrzí, že se psalo spíš o tom, nakolik koncerty připomínaly ty od Madonny. Dotazy na plagiátorství by měly směřovat na adresy autorů, nikoli na interpretku, která ze sebe vydala maximum a dovedla 325členný tým plus 5 kapel plus 60 tanečníků do zdárného konce. Respekt!

Pecka

23 let starý marÅ¡ bych na živý koncert už netahal. Jsem toho názoru, že dneÅ¡ní mládež by se mu nejspíš vysmála. Vojenský pochod na koncertu Lucie Bílé byl prý okopírován od Madonny (pÅ™edpokládám Girlie Show 1993). Neokopírovala ho náhodou Madonna od Jacksona (Dangerous Tour 1992)? A co další militantní performeÅ™i? TÅ™eba Beyonce. Kdo vlastnÄ› od koho kopíruje? 🙂 A když píšu, že další pochody vytahovat nebudu, co potÅ™ebujete kromÄ› vstupenky, abyste se mohli pohybovat na stadionu sem a tam? Wristband.

Delší čtení

Připomínám, že tohle už není speciál pouze o Lucii. V úvodu jsem mluvil o schopnostech odhalit a hlavně odmítnout podvod. Tomu je protipólem uznání originality. Chcete-li věci kolem sebe lépe vnímat, kniha Architektura štěstí je dobrý začátek. Možná po ní přestanete nenávidět i soutěže krásy. Klidně se budu opakovat, že škaredých věcí je na světě dost. Základem estetiky není hnus.

zapetdvanact23-architektura-stesti-obalka

 

Záběr

Když už jsem na koncertech namačkal tolik oken, to by bylo, aby nebyl jeden „záběr“ právě z nich. Lucie dostala za kytaru těžkou sodu. Já říkám, že jako módní doplněk jí sluší a je to jen další role, které se zhostila bravurně. Kdo z nás si jako dítě nehrál na muzikanta s kytarou? Jen už jsme z toho vyrostli. Zatleskejme těm, co mají odvahu ve hře pokračovat.

zapetdvanact23-FRONK01035122

 

Hláška

„Jestli zjistím, že Neposlušné tenisky jsou plagiát, tak to nepřežiju.“ Prince (nepřiznaný autor hitu Láska je láska)

Lucie Bílá se vydala nejen fyzicky, ale také finančně. To samé udělal Michael Jackson při svých posledních dvou turné. Nikdo mu nechtěl garantovat tolik, kolik utratil za realizaci. Přineslo mu to show, jakou dodnes kopírujeme. Dovolte mi položit hypotetickou otázku. Neutratila Lucie Bílá za kopie příliš? A hypotetickou odpověď. Zřejmě pár milionů vystačí pouze na kopie.