Kdo to je? Rozehřejí se přes svátky jako vejce v inkubátoru, dají si cíle jako slepice, rázně vyběhnou do celoročního bahna a zjistí, že mají těžkou prdel a krátká křídla. Kurník!

Zpočátku roku zevlují nad články a videozáznamy o sebepoznání a v práci se snaží své nabyté poznatky z plných sil vybít na ostatních. Podřízení, nadřízení, zkoušejí to hlava nehlava.

Opakuje se to rok co rok. Nejprve se začtou do osobního rozvoje mladých bezdětných blogerů, poté objeví hrdiny, kteří prodávají štěstí za tisíc korun po Skype, a nakonec rozvážejí Mnicha, co prodal ferrari ve škodovce jako Bibli svým kamarádům a trvají na tom, aby si právě tuto knížku přečetli.

Dávkují do sebe pozitivní citáty jako vánoční cukroví, protože jim připomínají to, co podvědomě dávno vědí. V roce 2016 už to ví i celý Facebook!

Kolikrát vám takový guru ve svých svalnatých záznamech zdarma zopakuje, že tohle je jedinečná příležitost a že okno registrovaných do jeho placeného kurzu se právě uzavírá, tak si máte pospíšit? Pokud vám tohle nesmrdí, můžete rozjet byznys s čištěním fekálií a vydělat svůj první milion.

Opravdu musíte padnout na dno, vyhořet, skočit s padákem a zaběhnout maraton, abyste objevili smysl života? Pak zůstáváte až do Velikonoc jen obětním beránkem zjednodušené literatury, převařené českými mládenci, jejichž zahraniční vzory jsou destiláty buddhismu, Bible a Obecné učebnice psychologie Aleny Plhákové za 180 Kč. K ní si raději přikupte něco od Malcolma Gladwella.

Pokud trpíte nedostatkem, měli byste pro to něco reálně udělat a neposlouchat do nekonečna, že nedostatek existuje pouze ve vaší mysli, a myslet si, že se to změní členstvím v klubu.

Duchovní fitcentrum plné abstraktní motivace může pomoci do startu, ale na čáře ho ze sebe sundejte jako tepláky a vybíhejte s normální literaturou. Ta obvykle nenabízí zkratky hned v názvu.

Nemá smysl překonávat vůli, se kterou jsme se narodili. To, co lze, je pilovat disciplínu, vytrvalost a návyky. Ideálně s trenérem. Z očí do očí.

Děkuji za váš čas

Lukáš Fronk