Zřejmě žádný recenzent nedává s ohledem na charakter práce zabrat počítači tak jako já. Proto přidávám svůj názor na nový MacBook Pro. Téměř denně retušuji fotky, stříhám video, a navíc střídám bydliště nebo mimo něj trávím celý natáčecí den. Dnešní blog je vhodný pro ty, co mají rádi technologie v praxi.

Moje podezření začalo u velkého iPadu Pro. Poprvé jsem se lekl, ale u kreslířů při penězích mi dával smysl. Když udělali jeho menší Pro variantu, dříve iPad Air, začalo tady něco smrdět. S ohlášením nových MacBooků Pro jsem na to přišel. Z označení Pro se stal prodejní artikl jako byl modrý puntík Blaupunkt.

Nechci přehánět, že nás příští rok čeká iPhone Pro. Výrobky od Apple mají i nadále kvalitní zpracování, jaké u konkurence nenajdete. Ač jsem si dokázal představit běžnou kancelářskou práci na MacBooku 2015 s jedním konektorem, netušil jsem, že Apple udělá podobně razantní krok také směrem k profesionálům. Řada pozitivních článků obchází zrušení magnetického napájení a čtečky SD karet jako horký brambor nebo o nich rovnou nemluví. To já tedy budu.

SD slot
Během cestování byl interní slot na paměťové karty z fotoaparátu a videokamery přímo spásou. Nyní se máme vrátit do minulosti a znovu do batohu přibalit externí čtečku. V autě, na place, všude je to nepohodlná překážka. Za pět let se tomu společně zasmějeme, ale teď je to katastrofa.

Napájení USB-C místo MagSafe
Pokud neprovádíte výpočetně náročnou práci, svůj MacBook Pro můžete nechat bez napájení pospávat celý den. Úprava fotek a videa však vybíjí baterii velice rychle. Profesionální modely se proto připojují k síti o to častěji. Věřím, že USB-C snese tolik, co revoluční magnet. Bojím se jen tradičního zakopnutí o kabel. Ze stolu poletí celý Mac v hodnotě 56-135.000 Kč.

Touch Bar
Fotografové mají rádi, když je při práci nic neruší. Kor něco barevného v bezprostřední blízkosti. Na profesionálních monitorech zhasíná při zapnutí i kontrolní dioda! Když na telefonu našleháte pár selfíček, digitální pás foteček je miloučký. Ale když po šichtě, během cesty po dálnici projíždíte 500 a víc oken, potřebujete jen to jedno. Ideálně ve fullscreenu. Zhasínáte i podsvícení klávesnice, protože klávesy znáte jako Skákal pes přes oves. I tak se na funkci těším.

To samé platí pro editování videa. Časová osa v Touch Baru z nás lepšího editora neudělá. Příběh máme v hlavě. Opět věřím, že nám to práci jen usnadní, ale kvůli hračičkovému přepínání týdne a měsíce v kalendáři se měl Touch Bar objevit nejprve v MacBookAmatér. Profesionál dokonce i v kalendáři sáhne intuitivně po CMD+1,2,3.

Rychlejší procesor a větší operační paměť není nutná. Proto tento nedostatek nekritizuji. 4K video lze postříhat i na MacBooku s pasivním chlazením. Software stejného výrobce je totiž pro vlastní hardware skvěle odladěný. To je něco, co ve světě Windows neexistuje. Snesu absenci klasického USB konektoru, přestože aktuální slevou všech redukcí Apple problém potvrdil, ale zatím nejsme technologicky tak daleko, aby v profesionálním MacBooku chyběla čtečka karet a MagSafe adaptér, které tak usnadňují pracovní flow. Novou mobilní pracovní stanicí Apple přestřelil konkurenci asi tak o 5 let. V dobrém i zlém.

Děkuji za váš čas,

Lukáš Fronk

Nenechte si ujít další článek!