Apple by kvůli postupným krokům nemusel dělat iPhone event každý rok. Již v úvodním intru nám byla připomínána pouze historie bez náznaku, proč začíná keynote s heslem By innovation only.

Apple Arcade + Apple TV+

Dovolte mi jen zmínit, že za pět babek se mi herní program líbí, ale dál tento segment přenechám větším hráčům. Jsem rád, že si od blikajícího screenu můžu po práci odpočinout. To samé platí pro Apple TV. Jako přidané hodnotě ekosystému jí rozumím, ale zápletky na pokračování žerou na můj vkus příliš mnoho času. Přál bych si, aby se na stejnou cenu dostala také má oblíbená Apple Music, která stojí 2x tolik, ale myslím si, že ceny jsou zavádějící, aby nové služby měly hned při startu větší využití. V budoucnu předpokládám podobnou nabídku pouze ve větším balíčku služeb.

Základní iPad

Základní iPad 2019 je teď s procesorem z roku 2017, snad to bude dětem na hry stačit, a konečně se dá přebalit chytrou klávesnicí, aby mohl předstírat počítač. Jsem rád, že takovou možnost teď mají i zájemci u startovního modelu a nejen majitelé iPadů Pro. Větší displej z 9.7 palců na 10.2 a drobné výkonnostní úpravy přispívají k tomu, aby byl levnější model zase o něco lépe připravený na iPadOS.

Apple Watch 5

Tady jsem zaznamenal u svých kolegů největší zklamání, protože minulý rok jsme dostali nový tvar, větší displej, rychlejší procesor a EKG. Tento rok přibyl kompas a pro mne podstatný stále zapnutý displej. Ten jsem si přál víc než kompas, EKG, nebo dokonce GPS, protože můžete mít hezký rám, hezký řemínek, ale uprostřed byl vždy jen černý čverec. Always On displej je u konkurence poměrně známá věc, k hodinkám vyloženě patří a z toho důvodu, pokud jste váhali u předchozích modelů, teď je ta správná příležitost. Větší paměť, kam se nám vejde víc muziky a podcastů na cestu, protože mobil máme doma, platí spíš pro naše vyspělejší sousedy Evropské unie, ve které jsme si všichni rovni jako za starých časů. Mrzí mě, že se nám sdílení mobilního signálu ani za tři generace nedostalo, ale nejsme v tom sami. Sám mám z páté verze hodinek radost, protože Apple Watch 2 jsou se Siri skutečně pomalé. Vyloženě čekám, až mi zapne minutku, aktivitu nebo jen ukáže celkový přehled, a proto jsem se rozhodl, že si novou verzi upořídím keramika nekeramika. A ona se vrátila! V krabičce je stále přiložený bílý řemínek s keramickým pinem a k tomu si dle vlastního výběru můžeme vzít třeba žlutý loop, ale ten se pokusím přeskočit, protože odmítám kůži ze zvířat. Pokud se chcete radovat z krokových změn každý rok, zůstaňte u levnější hliníkové verze. Funkce jsou stejné. Další varianty jsou spíš o radosti z materiálu a výletu do Německa, protože u nás se ani keramika, ani ocel, ale ani nový lehčí titan neprodávají. Všechny dražší verze mají integrovanou mobilní anténu, ta u nás nefunguje a z toho důvodu jsou z českého katalogu vyřazeny.

iPhone XR, pardon 11

Nejdřív navážu na kritiku. Nudili se ti, kteří vlastní předchozí top varianty. Bublina prosumerů, kteří jsou ochotni každý rok investovat do mobilu, a proto se každý rok dožadují revoluce. Pochopitelně jim bude stačit nová zelená barva. Ale také ti, kteří nikdy nebo již dlouho žádný iPhone nekupovali a funkce srovnávají podle konkurence pouze teoreticky. Aby to nevypadalo, že se vám snažím něco prodat, se svým iPhonem X jsem naprosto spokojený a nový si zatím kupovat nebudu. Není to ani proto, že by se mi nové modely nelíbily. Nejprve jak to vlastně s těmi řadami je. Po iPhone 8 přišel iPhone 9, to není chyba, myslím X, protože když si nejsme jistí, píšeme X, pak přišel iPhone deSet a teď tu máme iPhone 11. Nedává to smysl, ale jsem rád, že už mě nikdo nebude opravovat za to, že jsem desítce říkal X.

Marketéři v Applu vymysleli, jak z levnějšího mobilu udělat hlavní hvězdu. iPhone 11 je nový iPhone XR. Už v minulém roce byl nejprodávanější, protože byl nejlevnější. Když na lidi vytáhneme kombinaci levný a nový, funguje to jako zaklínadlo. A protože XR, chci říct 11, je nyní ještě o chlup levnější, pravděpodobně si to prvenství v prodeji iPhonů udrží.

Zlepšila se výpočetní fotografie. Jsem jen rád, že Noční mód není zapnutý ve výchozím režimu a můžeme už tak v rámci silné úpravy snímku dál zkoušet fotografovat světlo. Umělá hloubka ostrosti teď funguje i na zvířata, ale že funguje spolehlivě jako ta optická, by mě velmi překvapilo. Jen tak pro zajímavost, v roce 2015 na kameře iPhonu pracovalo 800 lidí, čímž se vracím k tomu, co jsem říkal o Jony Ivovi.

Rychlejší procesor A13 Bionic a zároveň údajně nejrychlejší grafický procesor u mobilů nevnímám, spíš se mi u nich líbí snižování spotřeby, což platí u všech nových modelů 11 a 11 Pro. Výdrž baterie je sice při stories na Instagramu irelevantní, ale pro stále důležitější hlavní pracovní nástroj je každé snížení spotřeby a navýšení kapacity baterie velké plus.

Co mě v souvislosti s výkonem procesoru potěšilo, byl záznam videa ze dvou čoček zároveň. V multicamu je tak možné stříhat širší a bližší kompozici nebo záběr z přední a zadní kamery. Ten má sice do profesionálně snímaného rozhovoru daleko, ale ta rychlost, s jakou můžeme vyrábět obsah na sociální sítě, je fascinující.

Dále tu máme nový prostorový procesor U1, který telefonu pomáhá lépe se orientovat v prostoru a komunikovat se stejně vybaveným kusem. Ultra Wide band signal doslova dovoluje telefony na sebe ukazovat a tak si lépe směrovat výměnu dat, ale myslím si, že využití pochopíme v souvislostech až později a nebude to jen AirDrop.

„Nezbývá než zopakovat, že příprdek Pro neznamená Profesional, ale Prosumer. Příští rok seženeme stejné funkce ve verzi iPhone (C). Consumer.“ @fronk

 

iPhone 11 Pro

Všichni se těšili na USB-C. Ale je to vážně takové drama? Copak doma nemáme dost lightning konektorů a bezdrátových nabíječek? USB-C nám dal Apple pouze na iPad Pro kvůli lepší integraci periferií. Na větší integraci iPhonu s pevným diskem nebo monitorem bych tolik nepospíchal. iPadOS bude mít v tomto ohledu přednost navzdory tomu, že výpočetní výkon iPhonu 11 Pro je znovu ohromující.

FaceID je o 30 procent rychlejší a dohlédne na váš obličej do vzdálenějších rohů. To znamená třeba pohodlnější placení u pokladny. 🙂 Podobně bych mohl přeskočit vyšší svítivost displeje, ale všechny drobné změny dělají z iPhone stále dokonalejší mobil.

Závěrem musím připomenout, že matoucí značku Pro si mobil nezaslouží a na konferenci mi kromě nádherných reklam a perfektně odprezentovaných produktů chybělo něco, čemu se říká Apple. Takové to překvapení a tím pádem vymezení se od běžného výrobního pásu ostatních značek. A teď zpátky za pás a zpátky do práce. 👊🏻

Nenechte si ujít další článek, sledujte můj Instagram, YouTube, Twitter a Facebook.