Magickou klávesnici teď máme k dispozici jak pro iPad, tak konečně ke všem MacBookům. Pojďme si říct, proč se jí říká magická. Seberete lidem normální klávesnici, necháte je 5 let trápit, pak jim ji vrátíte a oni z ní mají radost. Kouzlo!

Když jsem si na malou chvíli zkoušel Magic Keyboard pro iPad, došel jsem k závěru, že pro větší 12.9 se skvěle hodí. Už tak velký tablet promění magická klávesnice s mohutným zadkem v počítač. Bohužel tento těžký koncept, který se nedá přetočit naruby, raději necháváme nadobro ukotvený nabíjecím kabelem ke stolu. Čáry máry a tablet je fuč. Z toho důvodu zatím zůstávám u 11” iPadu a dál preferuji původní Smart Keyboard Folio. Lehčí klávesnici nosím přetočenou na záda, což vychází z geniality původního Folia, a můžu začít psát všude, kde mě napadne, třeba mokrýma rukama v koupelně.

Jinými slovy, Magic Keyboard pro iPad do budoucna určitě ano, ale zatím je to v našem Apple cirkusu taková hadí žena po obrně.

Náročné triky dřív naučíme pořádnou šelmu a to je MacBook Pro. Jenže 13palcovou kočičku v základu zavaříme podobně jako MacBook Air. Oba mají jen jeden větrák. Pokud nám jde pouze o absolutní mobilitu, volil bych MacBook Air a pochvaloval si tenčí a lehčí profil s delší výdrží baterie. Teprve vyšší konfigurace 13” MacBooku Pro s procesory 10. generace stojí za zvážení, protože ke svému výkonu mají k dispozici větráky dva. Podobně jako výpočetnímu výkonu dodává víc jader silnější srdce, dva větráky v MacBooku Pro jsou větší plíce. Nejlépe vybavené třináctky společně s větší a rychlejší RAM rozhodně stojí za zvážení, ale pokud už se pohybujeme na takové úrovni požadavků, posun k 16” verzi považuji za rozumný. Dedikovaná grafická karta a šest jader sice zabere v batohu víc místa, zato na stole odvede lepší službu. Abych se vrátil do cirkusu, Apple nabízí nižší konfigurace pro ty, co si troufnou jen na koťátko, ale v kavárně předstírají tygry.

Počítačům je všude vyčítána kamera s nižším rozlišením, ale během silně komprimovaného online hovoru rozdíl nepoznáme. Problém MacBooku není 720 horizontálních řádků, ale slabá optika a špatný senzor. Apple má díky mobilům bohaté zkušenosti, ale musí na vás přece někde vydělat. To je jako kdybyste do toho cirkusu chtěli místo tvrdých lavic divadelní lóže.

Když už si dnes hrajeme, nepřestávám se ptát, co by udělal Steve Jobs. Všechny by seřval. To je v kruhové manéži plné artitstů naprostá nutnost. A pak by vyřadil neprávem titulované konfigurace Pro se dvěma porty a na jejich místo dosadil MacBook Air. Velký Pro, malý Pro, Air. Vždy s možností konfigurace uvnitř. Tím by se celá nabídka krásně zjednodušila.

Současný stav zbytečně nabízí prostor pro klauny, kteří si nepřestávají utahovat ani z poruchové klávesnice, které se nám naštěstí podařilo zbavit. Všimněte si ale, že žádný ředitel cirkusu se za svoje chyby neomlouvá. Jednoduše motýlkovou klávesnici postupně doprodá a vrátí, opakuji, vrátí nám klávesu escape a šipky s lepší ergonomií, jaké jsme měli v roce 2015.

Nudnou marketingovou mapu obřího Applu dnes zvládne obhájit i cvičená opice. Krotitel Apple si nás dobře vychoval a my jeho záměr prodat i poslední vstupenku do ekosystému obhajujeme jako papoušci. Moc si vážím těch, kteří můj předchozí názor na iPhone SE pochopili. Můžeme si psát, že SE se prodává kvůli velikosti nebo tlačítku, ale buďme upřímní. Davy si iPhone SE koupí hlavně kvůli ceně a právě proto jsem použil přirovnání, že ho dostane každý obchodní zástupce ke škodovce místo propisky. Najděte si na Wikipedii, co vyjadřuje nálepka Second Edition. Dřív se lepila na dávno prodaná DVD. Matení lidí má tohle označení v popisu práce.

A teď zpátky do cirkusu! 👊🏻

Málem bych zapomněl! V normální práci se s ním nikdo nezdržuje, ale všechny MacBooky Pro už mají TouchBar. Jediný bar, ve kterém minete tlačítko i za střízlivého stavu.

Kafe pro Lukáše, sleduj Instagram, YouTube, Twitter a Facebook.