Apple Piazza Liberty

Je to tady. Další otevření Apple Store v Evropě. Tentokrát 26. července v 17:00 na jedné z nejvytíženějších pěších zón Milána, Corso Vittorio Emanuele. Vedení Apple musí mít pro Itálii nějakou slabost, protože se jedná již o 17. pobočku. Tolik jich není ani ve větším Německu.

Exteriér „amfiteátru“ Apple Piazza Liberty kombinuje dva základní elementy italského náměstí, kámen a vodu. Designeři přidali ještě skleněnou kaskádovou fontánu, která zákazníka při vstupu jakoby obklopuje, a interiér zároveň oživuje alej 14 dřezovců trojtrnných. Číslo 21 jako symbol progresivity 21. století? Zatímco logo Apple Store ve Vídni navázalo na historickou tradici vídeňských dílen, v Miláně se úzce spolupracovalo s 21 místními umělci na moderně a vizích budoucnosti. A kdybych já viděl do budoucnosti, rozhodně si příště vyberu Miláno. Oproti mrazivé Vídni, kde zaměstnanci nabízeli horký čaj nebo kávu, zde návštěvníci dostávali slunečníky. Půl hodiny před slavnostním otevřením se všech 230 zaměstnanců shromáždilo na schodech, aby za skandování MI-LA-NO vznikla památeční fotografie. Mimochodem, o zákazníky se budou starat non-stop!

A post shared by L I M (@lim_music) on

Fanoušky přijela pozdravit i šéfka obchodní sítě Apple Angela Ahrendts. Milánská zpěvačka Soffia Galotti, známá jako L I M, je zase potěšila svým koncertem. Jako dárek si návštěvníci odnesli tašku a uměleckou knihu. U skládací znovupoužitelné plátěné tašky bych se rád pozastavil. Ikonickou igelitku od Apple k nákupu zdarma nedostanete. Lepší zacházení s naší planetou hodnotím velmi pozitivně. Jen tak dál.

Podobně jako další Apple Story, Apple Piazza Liberty představuje další centrum, které si dává za cíl podporovat kreativitu u každého, kdo má zájem – nabízí bezplatné lekce fotografování, skládání hudby, kódování, designu, tvorby filmů a dalších disciplín. Něco podobného by se mi líbilo u nás.

Zatímco ve Vídni jsem si atmosféru otevíračky Apple Store na Stephansplatzu prožil na vlastní kůži, do Milána jsem se kvůli práci nedostal. Klidně tady můžete se čtením skončit, protože tady končí text o Miláně. Ale pokud máte zájem, ve formě reportáže bych rád zavzpomínal na podobnou atmosféru z Vídně.

Apple Store Wien

Přál jsem si Apple Store v Česku. A konečně se otevírá v Brně! Dobře, tak u Brna. Ve Vídni!
Slavnostní otevření prodejny se koná v sobotu 24.2. v 9:30. To znamená přijet den předem, ubytovat se, občíhnout terén.
V pátek odpoledne s Maruškou usedáme do auta směr Vídeň. Při volném průjezdu hranicemi si nostalgicky vzpomenu, jaké peklo jsem tu jako dítě pravidelně zažíval za komunismu. Přestože malebné vesničky nahradila dálnice, alespoň jsme rychleji ve Vídni! Setkáváme se s rakouským příbuzným a ten nám na víkend půjčuje svůj stometrový byt s luxusní terasou a výhledem na město. Kam se hrabe Airbnb!

Štěstí přeje připraveným. Mrzne, až praští, navlékáme si tedy na sebe vše, co si běžně bereme na Ještěd, a ještě večer se vydáváme do centra. Testujeme cestu metrem na Stephansplatz. Zjišťujeme, že na rozdíl od Prahy, nám tady podobně jako v Brně nefunguje hromadná doprava v Apple Maps. Goole to jistí a už se těšíme, jak si nafotíme speciálně polepené výlohy… Aha, tak pozdě. Polep už je pryč. Nevadí! Místo toho už vidíme perfektně vybavené, zákazníkem dosud neposkvrněné prodejní místo. Apple si vždy zvolí lokální motiv a z něho vychází. Láká nás tedy alespoň originální logo. Stejně jako tapety připomíná produkční komunitu vizuálních umělců z počátku 20. století. Apple si nemohl vybrat lépe. Právě vídeňské dílny slučovaly průkopníky moderního designu, architekty, umělce a návrháře. Od zachování typografického Æ přes precizní silné linie až po geometrické tvary se vliv Wiener Werkstätte podařil adaptovat do ikonického Apple loga skvěle! Stopka jablka představuje Final Cut, tužky Apple Pencil, holubičky pro změnu Swift, noty Apple Music, čárky dole Numbers. Nápadité, že?

osmnulaosm52appleviennalogowhitecrop

Základní kámen propojování technologií a umění tak stále přetrvává: „We’re not just a tech company, even though we invent some of the highest technology products in the world. It’s the marriage of that plus the humanities and the liberal arts that distinguishes Apple.“ — Steve Jobs

A co když vegoši dostanou večer hlad? Zvyklí na veggie burger z Drážďan automaticky zamíří do místního McDonald’s. Jenže ouha. Ačkoliv se ujišťujeme, že jejich veggie burger je „ohne Fleisch“, v bulce nacházíme kuře. Ble! Jdeme zpět a co nevidíme! Mladý odvážlivec, snad student původem z Asie, usedá ve 21 hodin na vlastní skládací židličku. Máme reálnou obavu, zda v těch mrazech přežije do rána. Cestou zpět se ztrácíme na nádraží. Bloudíme sem a tam, až nás vysvobodí Slovenka žijící v Rakousku. Ďakujeme! Nastavujeme budík na 7:00, vyčerpáním ani nepočítáme ovečky a myslíme na mladíka před obchodem. Stane se prvním obětním beránkem nebo má dost vlny a zůstane první ovečkou v iFrontě?

V sobotu ráno budíček, opět se vyzbrojit proti mrazu a hurá jako mazáci na vlak. Cestou se s Maruškou vsázíme, jak dlouhá fronta asi bude. Všechna čest, organizační stránka funguje jako švýcarské hodinky. Spolu s návštěvníky paralelně přibývají i ohrádky pro Apple-ovečky. Jdeme se zařadit a s úlevou zjišťujeme, že asijský mladík nezmrzl, a skutečně se tak stal prvním návštěvníkem Apple Store. Gott sei Dank! Jak dlouho asi budeme mrznout, něž se dostaneme dovnitř? Ve frontě potkáváme návštěvníky z okolních států střední Evropy a z Jeseníku. Odolní kluci přišli nalehko v keckách. Když Maruška přináší čaj, přiznávají, že „Alpy“ podcenili. Přesnou citaci si pusťte na videu. Ano. Jeden z nich je lektor a promotér moderní výuky s iPadem, Vojta Gybas. Zaměstnanci Apple Store se nás snaží udržet při životě a dobré náladě nejen svým natrénovaným nadšením, ale i horkými nápoji. V pravidelných vlnách na důkaz solidarity vybíhají pouze v tričku a dáváme si high five!
Po 90 minutách čekání se blížíme ke vchodu a skrz výlohu pozorujeme, jak se všichni zaměstnanci radují. Úplně jako u nás v Lidlu!
Jo! Jsme uvnitř! Zdravíme se s jásajícími zaměstnanci a dostáváme magnet – nakousnuté jablko s logem Wiener Werkstätte. Obě patra Apple Store si procházíme a kromě davu nás nikdo neruší. Potkávám se s Filipem Brožem z iPure a ptám se ho, co bych si měl koupit, když už téměř všechno mám? Popravdě jsme toho off-the-record probrali skutečně dost. Nebudete věřit, ale měli jsme si o čem povídat. 🙂

Sečteno a podtrženo, prožít tu atmosféru při otevíračce Apple Store u Brna stálo za to.

Nenechte si ujít další článek, sledujte můj Instagram, YouTube, Twitter a Facebook.