S iPhonem jsem tak dlouho, že si ještě pamatuji verzi, ve které nebylo vůbec možné kopírovat a vkládat text. Přestože jsem jako každý rok dělal frajera, že v žádné frontě stát nebudu, X jsem sehnal docela brzy. Přišlo mi však zbytečné krátit váš čas pouze emocemi.

tech-iPhoneX-unboxing-web

Antena gejt, bend gejt, občas nějaké to puknutí při nabíjení. Předchozí novinky měly vždy nějaký problém. Čím víc máte zákazníků, tím je ta zodpovědnost větší. A tak se Apple rozhodl místo inovace usadit ve tvaru iPhonu 6 a nabídl nám ho ještě tento rok v podobě iPhone 8. Už jsem si myslel, že tento pop telefon ztratil koule. Všichni strašili, že desítka bude trpět porodními bolestmi. Ale nic takového jsem nezaznamenal. Mobil funguje bezvadně od prvního dne.

Majitelé pádel se opět vracejí k normální velikosti a pro klasiky je X příjemná změna. Ještě stále se tomu dá říkat mobil. Když zůstanu u konstrukce, ani u předchozích modelů mi nevadilo, že čočka přesahuje ven. Pokud právě tahle nerovnost zajistí lepší fotky, klidně ať to tam je. V momentě, kdy si na telefon dáte obal, což bych vám kvůli skleněnému provedení a klouzavému povrchu doporučil, tak je to stejně jedno.

Na každoroční úvahy o tom, zda nový iPhone potřebuje obal, mám jednoduchou pomůcku: Kolikrát vám upadl předchozí mobil? Tedy rychle pro obal. Ideálně ten originál od Apple, protože když máte na desítku, máte na obal za trojku, ne? Kožený obal stojí skutečně tři tisíce. Víc než cena mne však znepokojuje, že tak inovativní, rádoby ekologická společnost nabízí obaly z kůže. Pokud se dá najíst bez zabíjení, určitě si nemusíme balit věci do zvířat. Peta?

Možná jste viděli na jednom z mých předchozích videí, že mám rád rovné ostré hrany. iPhone deset má velmi zakulacené rohy. Co se týká zobrazování informací na displeji, stále si dovedu představit efektivnější využití plochy a beru to spíš jako styl. Počet řádků textu v Poznámkách se od klasického rozměru téměř neliší.

tech-iPhoneX-vyuzitiplochy-web

Vykrojení mě obtěžuje spíš intelektuálně než prakticky. Ta drzost, s jakou senzory přiznali. A nemyslím si, že trpím tak silným OCD.

Pokud trpíte migrénami, iPhone 10 pro vás nemusí být vhodný.
Se sníženým jasem OLED displeje klesá obnovovací frekvence zobrazování a to znamená, že displej víc bliká. Máte-li časté oční migrény, desítka vás před spaním vyřídí víc než jakýkoli předchozí model. Doporučuji tuhle diskuzi.

Obrazovka s vyšším rozlišením je skutečně kvalitní. Můžeme u ní lehce zavadit o pozitivní filozofii Applu. Raději přidá o něco méně bodů než Samsung, ale zase to stíhá vykreslovat a nevybije u toho baterku tak rychle. A nepište mi, že se to dá vypnout. Pokud je příliš vysoké rozlišení pro telefon náročné, tak tam nemá co dělat.
Edit: Podobně jako spousta jiných momentů tohoto videa, výdrž baterie u Samsungu byla nadsázka. Hodinu přece nelze brát vážně? 🙂 Mluvil jsem o Note8, jehož koupi jsem zvažoval a spotřeba při vyšším rozlišení se mi v diskuzích opakovaně objevovala. Uživatelé plné rozlišení, tedy WQHD+ (2690×1440), přepínali na doporučení ostatních do FHD+ (2220×1080) v domnění, že tím prodlouží stav. Majitelům, co neberou mobily obřích značek jako vlastní děti a dokázali se ozvat bez vulgarismů, děkuji, že věnovali čas této recenzi.

FaceID funguje neuvěřitelně spolehlivě. Kdybych si měl vypůjčit ten správný přívlastek od Applu, ať už je to magická myš, magická klávesnice, tak tohle je skutečně kouzlo. První touch ID otisky prstů tak zázračné nebyly. Telefon už neodemykáme. Udělá to za nás. Musím se však zastavit u toho, jak nám Apple tuhle technologii, čtyři roky známou z Xboxu, představil v podobě Animoji. Možná mají pro masový trh větší efekt, ale dovedu si představit, že tento snímač pohybu bude časem reagovat třeba i na naše gesta.

Pro Apple je iPhone deset velký krok, který museli udělat, aby nevypadali vedle konkurence zastarale. Jedna věc jsou ovšem specifikace na papíře a druhá moment, kdy Apple vezme dobře známé věci do vlastních rukou. Netvrdím, že bych i na telefonu musel mít přesný displej. Ale zřejmě proto, že při práci kalibrovanou technologii používám, mám na barvy a kontrast vypěstovaný cit. Konkurenční OLED displeje používaly příliš silný kontrast a přehnané barvy. Takzvaně dělaly modrou oblohu modřejší. Nevím, zda za to mám děkovat Samsungu jako dodavateli nebo Applu, že k tomu Samsung motivoval, ale barvy na desítce vypadají skvěle!

tech-iPhoneX-ikea-web

U bezdrátového nabíjení si dovolím přeskočit všechny zatím neoriginální destičky. Nelíbí se mi, jak vypadají. Použiju oblíbený, avšak obrácený výraz recenzentů: Nedává mi to smysl, dávat na stůl extra nepořádek. A proto se mi líbí, že třeba IKEA integruje nabíjení rovnou do nábytku. Lampa RIGGAD se mi líbila už před iPhonem a teď jsem měl konečně důvod si ji pořídit.

Nacházíme se v čase, kdy všechny přední značky mají k dispozici podobné technologie. A podobně je využívají. Ale ne každý je umí poskládat do jednoho telefonu tak jako právě Apple. To je moje zkušenost. Od prvního produktu s touto značkou. Stále to tam je.

iPhone je zase o něco lepší. Ale je to jako s auty. Dokud budou jezdit po zemi, mít čtyři kola a jeden volant, tak už je to něco, na co jsme si prostě zvykli. Může to mít rychlost Ferrari, ale stejně s tím budeme dělat převážně věci, jaké zvládneme ve škodovce. A zcela upřímně, Apple není Bentley. V Bentley nejezdí většina. Spíš taková manažerská audina.

Jako poděkování za ohlasy na video s vámi sdílím pozadí, která jsem si pro tuto recenzi vyrobil, a přidávám jedno bez ořezu pro větší plochy.

tech-iPhoneX-heart-homestech-iPhoneX-heartevolution-locktech-iPhoneX-heart-hrtn

Focení a natáčení videa s desítkou rozhodně stojí za to. Protože by tenhle přepis měl sto stran, záměrně si nechávám obrazovou recenzi na příště.

Nenechte si ujít další článek, sledujte můj Instagram, YouTube a Facebook.