Jakou hodnotu budou mít upomínkové předměty zpěváka, či dokonce prezidenta za 25 let? A co teprve za 50? O 100 letech ani nemluvě. Budou mít hodnotu užitého materiálu. Třeba unce zlata.

osmnulaosm021res2

Pokud není na minci uvedena jmenovitá hodnota, počet zlaťáků se počtem goťáků vyjádřit nedá. Pamětní medaile se za úspěchy mincí s nominálem pouze schovávají. Proto si je tak často pleteme, když o nich mluvíme. Mince mají původní zdroj podstaty. Jejich hodnota stářím skutečně roste. Ale pokud něco nevyhrabeme v hlíně nebo nenajdeme po prapradědovi ve skříni, tak se toho rozdílu nedožijeme.

Nechci pamětní medaile přirovnávat k diamantům z nákupního střediska. U těch je propad mnohem horší. Za dvacetitisícový prstýnek dostaneme v úzkých možná bůra. Nájem, zaměstnanci, designové taštičky, certifikátečky, všechno něco stojí. To už je menší škoda si koupit předraženou cetku v Pandoře. Tam máme alespoň jasno, že on nepředstírá romantiku a ona nepředstírá orgasmus.

Netvrdím, že si nemáme něco syslit na horší časy. Pokud máme to štěstí, chci říct peníze navíc, investujeme do čistých drahých kovů. Bez vyryté fotky Lucky Bílé z alba Modi.

Jestliže nám za nehty zůstává ještě víc, rozhazujme peníze na všechny možné stany. Nemovitosti, cenné papíry, zmiňované zlato/stříbro, případně nějaký startup.

Je to sice počátek špinavé hry, kdy místo aby lidi měli na bydlení, tak ten nájem uměle zvyšujeme tím, že vlastníme byty tři, ale pořád je to ještě legální. Na seznam Panama Papers se tím zdaleka nedostaneme.

Přál bych všem, aby si dopřáli vše, na co mají, má-li jim ještě něco zbýt. Tím vyjadřuji přání, aby se nezadlužovali zbytečně. Hezky to zjednodušila zpěvačka Pink. Průběžně si odkládá peníze pro případy, kdy se úplně všechno po… kazí. Říká mu příznačně, Fuck You Account.

Nevěřme příliš tomu, že hodnoty se vytvoří za nás. To, co vzniká uměle, bez původního zdroje podstaty, nám může něco vydělávat, ale nikdy nás to nenakopne, jako když sami něco vytvoříme.

Děkuji za váš čas,

Lukáš Fronk

Nenechte si ujít další článek!