Na novinku VideoMic NTG od nejoblíbenější značky mikrofonů na YouTube jsem se skutečně těšil. Ještě před tím, než YouTuberství bylo populární, používal jsem RØDE i ve své video produkci. Ať už to byly větší shotguny nebo menší VideoMiky, za posledních 11 let jsem neměl důvod na výběru cokoli měnit.
Měl jsem k tomu prostý důvod. V době dražší konkurence nabízelo RØDE stabilní výsledky za rozumnou cenu. Navíc jinde mnohdy nebylo z čeho vybírat. Dalo by se říct, že vyplnilo díru na trhu a vlastně to neustále znovu a znovu potvrzuje. Ať už to byly levnější bezdráty nebo Micro varianta. Tu si oblíbila spousta lidí také na Instagramu, protože existuje téměř totožná veze i pro iPhone s názvem VideoMic Me-L.
RØDE nabízelo jak velké kondenzátorové mikrofony, které potřebovaly napájení, tak zároveň menší tužkáče s baterkou nebo úplně bez baterky. A právě tyto dva světy se nám výrobce snaží spojit novým mikrofonem. V názvu má původní VideoMic, ale zároveň se jmenuje NTG. Půjčuje si tedy charakteristiku zvuku velkého NTG 5, ale nepotřebuje phantomové napájení, protože má interní baterii, která se nabíjí přes USB-C a vydrží 30+ hodin nahrávání.
Mikrofon pozná, kdy zapneme nebo vypneme svůj fotoaparát, takže se nám zbytečně nevybíjí. S tím jsem měl velký problém u předchozích modelů. Buď jsem si ho zapomněl vypnout nebo dokonce zapnout. Teoreticky se to může jevit jako banalita, ale v terénu musíte myslet na spoustu věcí a je velmi významné, že zapínání mikrofonu už mezi ně nepatří. Podobné automatické řešení nám RØDE nabídl už u mikrofonu VideMic Pro+, ale právě ten nebyl pro hybridshootery tak praktický. Jeho obří rozměr mnohdy překážel při fotografování. VideoMic NTG tohle krásně řeší a nabízí nový shock mount, na kterém se dá mikrofon posouvat, a tuto výhodu ještě umocňuje zapojení kabelu na boční, nikoli zadní straně mikrofonu. Zkrátka díky bočnímu jacku nám mikrofon při fotografování už vůbec nepřekáží, s čímž souvisí nejen prostor, ale i tzv. cable management. Kabel se tolik neplete přes ovládací tlačítka a displej, dá se hezky uchytit na spodní liště. Konečně to někdo fakt promyslel pro aktuální účely bezzrcadlovek. Samozřejmě u velkých kamer to bylo jedno, ale tam právě používáme klasická NTGčka.
Místo zvukového výstupu máme na zadní straně ovladač zisku signálu. I to je skvělá vychytávka, protože na fotoaparátech na rozdíl od kamer takový ovladač prostě nemáme a musíme decibely dolovat po displeji. Na horní straně můžeme přepínat hi-pass filtr, ale kromě něj tady máme navíc boost vyšších frekvencí, což je dobré, když používáme třeba wind screen, aby to neznělo, jako když si zacpeme pusu. Mikrofon nabízí také safety channel. Do pravého kanálu zaznamenává audio na nižší hlasitost, což se hodí třeba v rušném centru, kde zdroj signálu může vlivem ruchů kolísat. Třeba někdo zvýší hlas u projíždějící tramvaje. Z takového tiššího kanálu je pak možné zachraňovat spoustu uříznutých vysokých frekvencí v postprodukci. Samozřejmě na stejném místě nechybí -20 dB, jestliže třeba na festivalu počítáme s tím, že budou křičet všichni, protože už jsou z toho kraválu nahluchlí. A nebo třeba pokud mikrofonní předzesilovač je příliš hlučný. Jednoduše ten mikrofon je připravený na spoustu situací. Dokonce má diodu, která nám ukazuje, že zvuk je přebuzený, že klipuje, což se znovu hodí pro zařízení, která neukazují decibely přímo na displeji.
Spousta vychytávek, že? Ale to ještě není všechno.
Jestliže tento mikrofon připojíme přes USB-C k počítači, můžeme ho využívat nejen jako digitální USB mikrofon, ale také směrem ven jako digitální audio výstup. Do mikrofonu tak rovnou připojíme sluchátka a k zaznamenávání voiceoveru nic dalšího nepotřebujeme. Pro všechny tvůrce, kteří točí v terénu a později přidávají komentář ve střižně, je tohle mocný nástroj. RØDE VideoMic NTG si ve zvuku na nic nehraje, zároveň má hezké nižší frekvence, což se mi líbí, protože tak neskřehotá jako levnější varianty a pochopitelně už z definice shotgun, směrového mikrofonu, lépe blokuje i reverb, tedy ozvěnu v místnosti.
Ačkoli tento mikrofon mám oficiálně na test z DISK Multimedia, kde na něj po zadání kódu lukasfronk můžete dostat 10% slevu, nemám mu co vytknout. Snad by se mi jen líbilo, kdyby v balení byl kabel se zakončením USB-C, nikoli USB-A, protože máme rok 2020. Pokud zvažujete dostat úroveň své video produkce zase o kousek dál, možná se díváte příliš na obraz a zapomínáte na zvuk. Mluvím z vlastní uživatelské zkušenosti. A pokud zatím nemáte žádný mikrofon a můžete si tento shotgun dovolit, budou to dobře investované peníze. Z mého pohledu tento produkt odbourává díky tolika funkcím mnoho překážek a to za velmi přijatelnou cenu. Rozhodně si jeden kus v DISK Multimedia zamlouvám a těším se s ním zpátky do práce. ✊🏻
Nenechte si ujít další článek, sledujte můj Instagram, YouTube, Twitter a Facebook.